Poradenství

Pro malování bílou barvou je důležitá penetrace

Interiéry dnes sice hrají všemi barvami, ale ani bílá z nich nemizí. Je univerzální, minimalistická, a hlavně se pak dobře přetírá jinými odstíny. To jsou hlavní důvody, proč si vymalovat pokoj na bílo. Nicméně i malování pokojů bílou barvou má svá specifika.

Pro malování bílou barvou je obzvlášť důležitá penetrace omítky a sádrokartonu. Pokaždé, když se chystáte malovat bíle na zeď či sádrokarton, měla by být prvním krokem, abyste vytvořili jednolitý povrch.

Vyberte si správnou malířskou penetraci
Na penetrování zdí a sádrokartonu se používá malířská penetrace, která se ředí podle druhu podkladu. Návod najdete vždy na konkrétním výrobku a v každém případě ho závazně dodržujte.

Penetrace se od sebe liší cenou a kvalitou. Obecně se doporučuje investovat do dražší penetrace, připraví vám totiž lepší povrch a poté bude stačit už jen jedna vrstva bílé barvy. Běžně se na sádrokarton dává jedna vrstva penetrace a dvě vrstvy bílého nátěru, což samozřejmě znamená vyšší náklady na barvu a také více času stráveného malováním.

Dobře vybranou penetraci a barvu oceníte i po letech
Pro úsporu nákladů se doporučuje jedna vrstva penetrace Haftgrund a jedna vrstva bílé barvy Caparol Indeko. Tato barva patří mezi dražší a kvalitnější, je vodou ředitelná, ekologická a má opravdu minimální zápach. Je vysoce bílá, odolná proti žloutnutí a dobře kryje. Oceníte to i za pár let, až budete malovat znovu. U běžných materiálů byste museli opět penetrovat, ale u Indeka nemusíte, takže opět ušetříte čas i peníze.

Penetraci nanášejte štětkou
Penetrovat se musí tak, aby podkladní nátěr neprosvítal přes ten budoucí (penetrace neprosvítala přes barvu). Při nanášení válečkem k tomu často dochází, proto penetrujte raději štětkou. U sádrokartonů si dávejte pozor, abyste u širokých spár nevymyli tmel v těchto spárách.

Kvalita penetrace ovlivní nejen bělost výsledné barvy, ale zároveň je prevencí před loupáním barvy ve vlhku. Jak dobře byla penetrace provedena, se projeví časem, a především v namáhaných prostorech, jako jsou WC, chodby, koupelny či kuchyně.

Na závěr pro vás máme ještě jednu radu. Určitě čerpejte z návodů a doporučení výrobců, řiďte se jimi. Vědí, co vám radí, poslouchat je se vyplatí.