Poradenství

Rovná podlaha? Vždy se Samonivelační stěrkou Knauf BP 4

Dnes je na trhu k dostání nivelační stěrka, která vyřeší spoustu starostí. Díky svým vlastnostem dokáže udělat hezky rovnou podlahu. Důležité je, že to není náročné, a proto to zvládne každý.

Samonivelační stěrka Knauf BP 4 je naše nejprodávanější podlahová samonivelační stěrka oblíbená našimi zákazníky a používaná nejvíce z podlahových stěrek i v divizi montáže. Je dobře zpracovatelná.

Na co se nivelační stěrka používá?
Sádrová nivelační stěrka je vhodná pro povrchovou úpravu samonivelačních sádrových potěrů a suchých sádrokartonových či sádrovláknitých podlah. Dále je vhodná také pro vyrovnání podkladu v tloušťkách od 2 do 30 mm.

Používá se před položením všech běžných podlahových krytin, např. vinyl, laminát, PVC, koberec.

Vhodným podkladem je suchý soudržný beton, cementový potěr, lité anhydritové (sádrové) potěry, cementový potěr nebo mazanina, suché sádrokartonové podlahy a potěry s podlahovým vytápěním. Do stěrky je možné vložit také elektrickou topnou rohož.

Povrch stěrky je vždy nutné opatřit vhodnou povrchovou úpravou neboli nášlapnou vrstvou.

Z čeho je stěrka složena?
Suchá maltová směs je složena z anorganických pojiv, plniv a hygienicky nezávadných chemických zušlechťujících přísad. Ručně i strojně zpracovatelná nivelační hmota na bázi síranu vápenatého.

Na co si dát pozor před vylitým nivelační stěrky a jak připravit podklad?
Samonivelační stěrka Knauf BP 4 je určena pouze pro vnitřní použití ve stavbách.

Před vylitím nivelační stěrky je důležité, aby byl podklad pevný, čistý, suchý, nezmrzlý, nezaprášený, odmaštěný nebo jinak znečištěný (např. oleje, mastnota, případně zbytky izolačních nátěrů, solných výkvětů), nesmí být vodoodpudivý.

Sádrová nivelační stěrka nesmí přijít do styku s materiály citlivými na působení alkálií. Zejména se jedná o materiály s obsahem hliníku (např. termoreflexní podkladní fólie s Al vrstvou). Při kontaktu sádrové stěrky s hliníkem dochází k následným deformacím a vyboulení povrchu stěrky.

Práce neprovádějte za mrazu ani na přímo osluněných plochách. Nepřidávejte kamenivo či jiné přísady. Směs neprosévejte.

Suchou maltovou směs smíchejte pouze s čistou vodou bez dalších přísad.

Stěrku zpracovávejte při teplotě vzduchu nebo podkladu od +5 °C do 25 °C.

Podlahové vytápění nesmí být v průběhu lití a zrání stěrky zapnuté.

Po 24 hodinách je podlaha pochozí, po 14 dnech zatížitelná.

Vždy si ověřte savost podkladu. Podklad před nanesením čerstvé směsi opatřete vhodnou penetrací – naši montážníci doporučují Penetraci MAPEI Eco Prim Grip nebo Adhezní můstek Weber.podklad haft. Tím zamezíte následnému rychlému vyschnutí směsi a zajistíte její přilnavost k podkladu. Větší prohlubně je nutné vyrovnat stejným materiálem před plošným položením stěrky, minimálně jeden den předem. Při vrstvě stěrky ≥ 5 mm doporučujeme její oddělení od svislých obvodových konstrukcí, nebo jednotlivých dilatační částí pěnovou dilatační páskou, např. Dilatační pás bez fólie, 5×100 mm. Pokud se podklad před litím stěrky nedostatečně připraví nebo je použita nevhodná penetrace, hrozí popraskání stěrky a její odtržení od podkladu.

Musí se dát pozor, aby pytle sádrové podlahové stěrky Knauf BP4 nebyly na stavbě ve vlhkém prostředí, nebo aby na ně netekla voda – došlo by ke znehodnocení materiálu.

Jak si můžeme nivelační stěrku připravit?
Samonivelační stěrku je možno rozmíchat s čistou vodou elektrickým míchadlem, nebo elektrickou vrtačkou s malými otáčkami, na kterou nasadíme míchadlo, např. Míchadlo spirála drát 100mm. Po cca 3 minutách míchání je směs připravená k aplikaci. Pokud obsahuje ještě drobné nerozmíchané hrudky, znovu se krátce promíchá – vždy rozmíchejte do rovnoměrné konzistence bez hrudek. Tyto však nejsou na závadu a lze je velmi snadno odstranit nivelačním válečkem opatřeným umělohmotnými ostny, při odvzdušnění a srovnání směsi. Vždy se držte uvedeného návodu na obalu, abyste získali správnou konzistenci.

Pokud vše, co již bylo řečeno, máme hotové, můžeme začít vylévat
Směs se v pásech širokých cca 20-30 cm rozlévá na připravený podklad a srovnává se širokým zubatým nerezovým hladítkem, poté se směs odvzdušní a jednotlivé pásy stěrky napojí nivelačním válečkem opatřeným umělohmotnými ostny. Menší plochy můžete pouze rozetřít hladítkem.

Pokud malta začíná tuhnout, nesmí se již ředit další vodou.

Stěrku nechejte před dalšími navazujícími pracemi vytvrdnout a vyzrát (min. týden). Během tuhnutí a tvrdnutí musí být plocha chráněna před nepřízní počasí (např. slunce, vítr, déšť, mráz).

Dvouvrstvé nanášení stěrky bezprostředně po sobě před vyschnutím nedoporučujeme. V tomto případě je nutné nechat stěrku vyschnout, opět napenetrovat a provést položení další vrstvy.

Před lepením dalších povrchových vrstev je vhodné potěr opatřit penetrací.

Jako nášlapnou vrstvu můžete po vyzrání potěru použít např. vinyl, dlažbu, PVC, nebo jiné běžné podlahové krytiny.

Pozor při stěrkování podlahovou stěrkou BP 4 nevětrat v místnosti, kde se stěrkuje kvůli pravidelnému zrání stěrky.

V poměru cena a výkon je to v současnosti náš TOP produkt mezi samonivelačními podlahovými stěrkami.

Tip našich montážníků!


Pod vinyl, laminát, PVC a koberec používají Sádrovou samonivelační stěrkou Knauf BP 4

Pod keramickou dlažbu a kamenný obklad používají Cementovou samonivelační stěrkou Weber.floor 4160 25 kg nebo Samonivelační stěrku Den Braven Multi Floor S600 25 kg

Na dřevěný podklad je nutné použít Samonivelační stěrku Weber.niv dur 25kg, jejíž součástí je skelné vlákno, jehož hlavní vlastností je, že na dřevo nepřilne a dělá nezávislou nosnou desku.

Jak penetrují naši montážníci

Naši montážníci se na stavbách často setkávají s nepřipraveným podkladem, tzn. jsou tam různé zbytky původní krytiny, stavebních materiálů, např. lepidlo, malta, beton nebo nesavý materiál. Takže první, co musí udělat, je, tyto zbytky seškrábat, nejlépe škrabákem, např. Škrabák na led 20cm/násada 130cm do čista a podklad zbavit nečistot vysátím nebo smetením.

Po tomto všem mohou začít penetrovat.

V případě, že se jedná o nesavý podklad, např. beton nebo dlaždice, znečištěný zbytky nesavého materiálu, doporučují Penetraci MAPEI Eco Prim Grip nebo Adhezní můstek Weber.podklad haft.

V případě savého podkladu, např. nový beton nebo dřevěná podlaha, použijí penetraci Sokrat.

Penetraci si připraví dle návodu do kýblu a spolu s vodou rozmíchají míchadlem, např. Míchadlo s kruhem 6 ti hran 100mm. Není potřeba penetraci nechat odstát, proto mohou hned nanášet obyčejným malířským válečkem.

Po aplikaci penetrace běžně čekají min. 2 hodiny.

A po tomto všem mohou začít stěrkovat.